Jak tanio latać?

Tanie latanie

Z wizytą u czarownic

Góry HarzJak głosi legenda, od niepamiętnych czasów do Gór Harz w Niemczech, zlatywały się na czarownice. W Nocy Walpurgii, przypadającej z 30 kwietnia na 1 maja, było ich tu najwięcej. Przybywały m.in., by puszczać się wraz z diabłami w opętane tańce. Od niepamiętnych czasów mroczne Góry Harz, nadawały się umiejscowienie historii siłach nieczystych. Ich sceneria nawet dziś idealnie pasuje do snucia opowieści o czarownicach. Turyści chętnie tu przyjeżdżają, by tego bajania wysłuchać i poczuć na sobie dreszczyk emocji. Dziś czarownice już tu nie straszą, ale nadal są wizytówką regionu i spotyka się je na każdym kroku, w folderach, na butelkach z nalewkami, przy breloczkach, albo wiszące w oknach jako dekoracje.

Na Góry Harz kursuje stylowa kolejka wąskotorowa. Jej trasa momentami niemal ociera się o skały lub biegnie o kilkadziesiąt centymetrów od urwiska. Jadąc nią można podziwiać cudowne widoki na góry, które mają tu różnorodne oblicza. Z najwyższym szczytem gór, wiąże się niezwykłe zjawisko, nazywane widmem Brockenu. Kiedy słońce jest nisko na niebie, stojąc na górze nad rozciągającymi się poniżej chmurach ujrzymy własny cień, rozświetlany czasami barwnymi kręgami. Niegdyś wierzono, że są to czary. Wierzono też, że ten, kto to widmo zobaczy z niedalekiej przyszłości umrze w górach, a komu udało się trzy razy zobaczy widmo, to urok się miał cofać, a ta osoba mogła się już w tych górach czuć bezpiecznie.

U podnóża gór znajdują się urocze, średniowieczne, sielsko wyglądające miasteczka, w których odnaleźć można nietypowe zabytki. Jedno z nich, miasteczko Goslar, ma wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wspaniale zachowaną starówkę. Największą jego dumą jest ratusz, na którego wschodniej stronie, cztery razy w ciągu dnia, figurki górników odgrywają w rytm grających stare górnicze melodie kurantów sceny prac w kopalni. Miasto zasłynęło z kopalni rud srebra i miedzi. Przez tysiąc lat wydobyto tu niesamowicie dużą ilość, bo aż 27 milionów ton złota, srebra oraz innych kruszców. Dzięki tym bogactwom rezydował tu cesarz Henryk II, a potem przez następnych 300 lat niemieccy królowie i cesarzowie. Dziś kopalnia wpisana jest na Listę UNESCO i funkcjonuje jako muzeum.

W innym miasteczku, niewielkim Gernrode, znajduje się mająca swoje tradycje, dość unikalna fabryka zegarów z kukułką. Do dziś precyzyjne mechanizmy składa się w niej ręcznie. Tutejsi zegarmistrzowie tworzą w niej autentyczne małe dzieła sztuki. Ciekawy jest jeden z budynków w Gernrode, który wybudowano w kształcie zegara. Co kwadrans wyłania się z niego półtorametrowa kukułka, śpiewając skoczny song. Kukułka ze względu na swój wzrost widnieje jako największa na świecie w Księdze Rekordów Guinnessa.

A zakańczając temat czarownic, kiedyś nieznaną prędkością latały sobie tu i tam na miotłach. Dzisiaj szybko, wygodnie i tanio latać mogą za to samolotem w dowolnym kierunku świata, nie tylko w Góry Harz.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.