Jak tanio latać?

Tanie latanie

Wycieczka do wielkiej piaskownicy

Wielka piaskownicaKiedy myślimy o Egipcie, pierwsze co stają nam przed oczami piramidy ze sfinksem, a zaraz potem bezkresna złocista pustynia, która w wydmach, dolinach i w zamkniętych skałach skrywa setki tajemnic. Warto poznać, chociaż część tych egipskich sekretów, których większość spoczywa właśnie tu, na pustyniach. Jeśli nas one ciekawią powinniśmy pomyśleć o odbyciu w te strony wycieczki. Nie zapominajmy, że pustynia nie jest wielką plażą, ale trudnym i pełnym niebezpieczeństw terenem, wiec do takiej wyprawy trzeba się bardzo dobrze przygotować.

Ważną rzeczą jest zabranie odpowiedniego zestawu ubrań spełniających rolę chłodząco – chroniąca. Wprost idealne będą te z lnu bądź bawełny. Przyda się nam chroniąca głowę przed słońcem i wszędobylskim piaskiem czapka lub chusta, kilka sztuk odzieży z długim rękawem, polar, grube skarpety, a także długie letnie spodnie. Ciepłe rzeczy przydadzą się, jeśli mamy zamiar spędzić a pustyni noc, które są tu chłodne. Buty koniecznie porządnie zakryte, gdyż piasek, przez który się kroczy dziesiątki kilometrów, działa w przypadku takiej wędrówki jak tarka. Bardzo ważne są dobrze przylegające do twarzy z dużymi szkłami okulary, bez których pobyt na pustyni bez wątpienia zakończyłby się zapaleniem spojówek. Konieczny jest też w bardzo wysokim filtrem bloker apteczny, będący lepszym zabezpieczeniem dla skóry niż kremy do opalania.

Na pustynie zabieramy też butelkowatą wodę oraz zapas coca-coli, która poza tym, że jest bezpieczna, ma świetny wpływ na żołądek, mający kłopoty z egipskimi bakteriami. W oazach spotkamy wiele kuszących owoców i warzyw. Warto w ich jedzeniu zachować umiar. Zaleca się na pustyni unikania spożywania regionalnych mlecznych przetworów oraz jedzenia raczej gotowanych posiłków. Jeśli planujemy dłuższy w Egipcie pobyt, stopniowo przyzwyczajajmy nasz żołądek do tamtejszych surowizn. Nie należy myć w wodzie z kranu kupionych na oazie owoców. Przed kłopotami żołądkowymi w hotelach uchroni nas woda przegotowana, którą owoce należy myć, jak i zęby.

Na pustyni możemy rozbijać namioty, ale spanie bezpośrednio na ziemi jest niebezpieczne. Warto się upewnić, co nam służyć będzie za legowisko. Na pustyni żyją pająki, węże i skorpiony. Niewiele z nich jest mocno jadowitych, jednak ostrą reakcją alergiczną może się skończyć niegroźnie wyglądające ukąszenie. Podczas wyprawy słuchać należy i stosować się do rad, zakazów i poleceń przewodnika, który o pustynni wie najwięcej. Nie upierajmy się do bycia kierowcą, gdyż pustynny drogi skrywają wiele nierozpoznawalnych przez nas niebezpieczeństw. Na samochodową przygodę po pustyni wybierajmy się tylko z przewodnikami.

Jak widać pustynna przygoda jest ekscytująca, ale nie jest bułką z masłem. Niczym się może w porównaniu z nią okazać nasz strach przed lataniem samolotem, a właśnie od niego ją zaczniemy. Do Egiptu lata m.in. polski LOT i warto śledzić pojawiające się na jego stronie promocyjne tanie przeloty.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.