Jak tanio latać?

Tanie latanie

Weekend z Mozartem

SalzburgSalzburg o każdej porze roku z otwartymi ramionami przyjmuje rzesze turystów z całego świata. Miasto dzięki urokowi i alpejskim krajobrazom, nigdy nie miało problemów z przyciągnięciem do siebie gości. Można w nim spędzić tydzień, poznając przy okazji jego okolicę lub, chociaż odwiedzić go w weekend. Na każdym kroku stykać się w Salzburgu będziemy ze związanym z miastem od urodzenia Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem i jego muzyką.

Kompozytor przyszedł na świat w domu przy ul. Getreidegasse. Dziś mieści się tam muzeum, w którym zobaczymy portrety, listy rodziny, dziecięce skrzypki Mozarta, jego skrzypce koncertowe, fortepian młoteczkowy i klawikord. Przy Placu Uniwersyteckim dzięki prywatnym darowiznom sąsiadki państwa Mozartów urządzono typowe mieszkanie z jego czasów. Ekspozycje są tematyczne i dotyczą: Mozarta i Uniwersytetu Salzburskiego, Kontaktów Mozartów z salzburskimi rodzinami i Muzyki kościelnej i kultu świętych. Na pierwszym piętrze organizowane są związane z Mozartem wystawy tematyczne, zaś drugie piętro domu poświęcone jest Mozartowi w teatrze.

Nad miastem góruje najważniejsza, a przy tym i największa budowla sakralna, wczesnobarokowa Katedra Salzburska. Zewsząd widoczna jest jej potężna sylwetka wraz z kopułą. Świątynia skrywa wiele cennych zabytków. Najstarszym jest średniowieczna chrzcielnica, w której m.in. ochrzczony został Mozart. Warte uwagi są również ozdobione figurami świętych i otoczone anielskim chórem barokowe organy.

Salzburg poszczycić się może jedną z najpiękniejszych w Europie i na świecie, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO zabytkową Starówką, będącą wprost niebywałym skarbem architektury. Na niewielkiej przestrzeni usytuowane są koło siebie średniowieczne, romańskie, renesansowe, barokowe i klasycystyczne kamienice z czasów monarchii. Każda z minionych epok pozostawiła tu swój ślad.

Kolejką linową dojedziemy do wznoszącej się nad miastem potężnej XI w. twierdzy Hohensalzburg, która od początku istnienia pełniła funkcje obronne i nikomu w swojej długiej historii nie dała się zdobyć. Będąc dziś obiektem muzealnym zaliczana jest do największych atrakcji turystycznych Austrii. Wnętrza fortyfikacji skrywają piękne, gotyckie komnaty książęce. Zwiedzającym udostępniona jest przez cały rok Złota Sala i Złota Izba. Znajdują się w nim również dotyczące obiektu, historyczne dokumenty. W zamku odbywają się koncerty muzyki klasycznej.

Salzburg to również Pałac Hellbrunn z unikatowym ogrodem wodnym, ciekawe galerie sztuki współczesnej, muzea, podające wspaniałą kawę i cesarskie wprost śniadania kawiarnie i serwujące niewyszukaną kuchnię regionalną tawerny. W prowadzonej od 1927 r. księdze gości Cafe Bazar doczytamy się wpisów samego Thomasa Manna, Marleny Dietrich i Arthura Millera. Wszystko to, a nawet więcej znajduje się prawie tysiąc kilometrów od Warszawy, skąd tanie loty wykonuje w tamtym kierunku norweski przewoźnik, Norwegian.

Salzburg

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.