Jak tanio latać?

Tanie latanie

Tanie loty na Kretę

KretaNa granicy Morza Kreteńskiego i Śródziemnego położona jest największa wyspa Grecji, Kreta. Jej stolicą jest Heraklion. Dzięki dużym górskim pasmom krajobraz Krety jest niezwykle urozmaicony gajami oliwnymi, winnicami, kukurydzianymi polami, skalistymi wybrzeżami, płaskimi równinami i piaszczystymi plażami. Klimat Krety jest najzdrowszym w całej Europie, a wszystko dzięki stykającym się trzem klimatom, śródziemnomorskim, kontynentalnym i afrykańskim. Lato jest tu dłuższe niż na pozostałym terenie Grecji.

Wyspa pełna jest uroczych miasteczek z wąskimi uliczkami, setkami restauracyjek, tawern i sklepów z pamiątkami. Mowa m.in. o ośrodkach Chania, Rethymnon, Agios Nicolaos i Sitia. W Knossos, Faistos i Agia Triada odnajduje się pamiątki z ery minojskiej oraz pozostałości pałaców i rezydencji.

W miejscowościach wypoczynkowych szaleją miłośnicy sportów wodnych. Organizowane są w nich przejażdżki na skuterach i nartach wodnych oraz loty na spadochronie. Najładniejsze plaże są w okolicach Herssonisos – Matala, Kali limenes, Lourdes, Kokini Hani, Bali, Agia Pelagia, Chania – Paleochora, Georgiopulis, Akrotiri, Agia Marina, Platanias, Kissamos i Lutra. Ulubionym miejscem rozrywek dla dzieci jest park wodny Aqua Splash, znajdujący się ok. 10 kilometrów od Hersonissos.

Warto sobie będąc na Krecie zafundować kilka wycieczek fakultatywnych. Ważnym do zobaczenia na niej obiektem jest pałac Knossos, który należał do legendarnego króla Minosa. Żona jego Pazyfae, urodziła Minotaura, będącego monstrum w połowie bykiem, a w połowie człowiekiem. Dla bezpieczeństwa poddanych żył on w zamknięciu w wybudowanym przez Dedala labiryncie. Na pożarcie sprowadzano mu dziewczęta i chłopców. Bestię zabił Ateńczyk Tezeusz, a dzięki pomocy Ariadny, córki Minosa, wydostał się z labiryntu. Warto też zajrzeć do Muzeum Historycznego skupiającego skarby z minojskiego okresu.

Na Krecie znajduje się najdłuższy w Europie wąwóz Samaria, liczący 16 kilometrów długości. Przyciąga turystów swoim majestatem oraz dziką i nieokiełznaną przyrodą. Wycieczka piesza wzdłuż niego jest tylko dla wytrwałych. Różnica poziomów wynosi tu prawie tysiąc metrów.

Kreta jest rozrywkową wyspą z odbywającymi siane niej wieloma kulturowymi imprezami. W ich ofercie znajduje się klasyczny i współczesny teatr, balet, opera, muzyka klasyczna i jazz. Odbywają się też festiwale i festyny, związane przede wszystkim z obchodami miejscowych świąt. Między innymi odbywa się na niej Festiwal Wina w Rethymnonie, Festiwal Rodzynek w Sitii i Festiwal Kasztanów w Elos. Lubiący szaleństwa dyskotekowe znajdą tego typu lokale w miastach i kurortach. Hersonissos nazywany jest kreteńską Ibizą. Co roku odbywa się tu Kreta Arena, czyli festiwal muzyki techno. Grecja wszystkim kojarzy się ze wspaniałymi greckimi rytmami. W kreteńskich wioskach przy akompaniamencie buzuki i liry można podziwiać popisujących się w strojach ludowych tancerzy. Zarówno mieszkańcy, jak i spędzający tu swój urlop turyści, uwielbiają spędzać wieczory przy kreteńskiej muzyce, która na przemian jest wesoła i smutna.

Posted under: Podróże, Tanie Loty

Tagged as: , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.