Jak tanio latać?

Tanie latanie

Poznać te największe!

KoloseumAleż mi się marzy kupić bilet na długodystansowe tanie latanie i odbyć podróż dookoła świata, i poznać zaliczane do jego cudów najwspanialsze budowle, które zarazem wzbudzają zachwyt i onieśmielają. Monumentalne, nieludzkich rozmiarów i niesamowitych kształtów.

Swoją wyprawę zaczęłabym od Egiptu i Wielkiej Piramidy Cheopsa w Gizie. Grobowiec tego faraona starożytni Grecy uznali za jeden z siedmiu cudów świata. Wzniesiono ją około 2560 r. p.n.e. Początkowo liczyła 146,59 metrów wysokości. Po tylu wiekach zmalała do 137 metrów, ale swą wielkością i tak robi ogromne wrażenie. Fascynująca jest jej technika wykonania, no i te niesamowite opowieści oraz legendy o niej krążące. Dokładnie cztery strony świata wyznaczają narożniki podstawy piramidy. Przekątna zaś biegnie dokładnie wzdłuż osi północny wschód – południowy zachód. Do jej wykonania jedynie siła ludzkich rąk i mięśni musiała udźwignąć ponad 2 mln potężnych kamiennych bloków, z którego każdy miał powierzchnię 2,6 mln metrów.

Na naszym kontynencie zachwyt wzbudza będące symbolem Rzymu i całego antycznego świata, Koloseum. Wzniesione w 72 r. n.e. było największym amfiteatrem w cesarstwie rzymskim i głównym miejscem rozrywki. Jego budowa wraz z labiryntem podziemnych korytarzy trwała 8 lat. W czasach swej świetności Koloseum mogło pomieścić 80 tys. osób. Na jego arenie odbywały się walki gladiatorów i pokazy dzikich zwierząt. Posypywano ją piaskiem, w który podczas zawodów i egzekucji miała wsiąkać krew. Najbardziej makabrycznym i krwawym igrzyskiem, jakie się w Koloseum odbyły, był tzw. Triumf Krajana w 107 r. Cesarz Trajan na cześć zwycięstwa Rzymu nad Dacją urządził igrzyska, które trwały 117 dni. Zginęło wówczas około 9 tys. gladiatorów.

Azjatycką potęga budowlaną jest powstały ok. 228 r. p.n.e. Wielki Mur Chiński. Tę najdłuższą budowlę na świecie, ciągnącą się przez 3,5 tys. km widać jest z kosmosu. Mur wiedzie przez pustynie, wzgórza i równiny. Początkowo wały murów i jego fragmenty budowały oddzielne państwa, przez to był on rozproszony. Dzisiaj zaledwie jego część jest odrestaurowana.

Marzę by dotrzeć też do tajemniczego miejsca Machu Pichu w Peru. Dzisiejsze ruiny to wzniesione niegdyś na skale o wysokości 2350 m ponad urwistymi ścianami doliny Urubamba miasto Inków. Widok trasy prowadzącej do Machu Picchu podobno zapiera dech w piersiach. Miasto dzieli się na górne i dolne, a łączą je schody, ścieżki, tarasy uprawne, domy, świątynie, fontanny i place, przepiękna natura. Majstersztykiem jest podobno Świątynia Słońca, którą wzniesiono bez użycia zaprawy, a kamienie w niej dopasowywane są precyzyjnie jak w układance.

Z obecnych czasów pociąga mnie Burj Dubai w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która jak na razie jest najwyższym wieżowcem na świecie. Dokładnie mierzy 818 metrów, ma ponad 206 kondygnacji i posiada 160 pięter użytkowych. W architekturze budowla miała nawiązywać do architektury islamu, wyglądem przypomina kwiat pustyni. Z tarasu można podziwiać piękny widok na Zatokę Perską.

Posted under: Podróże

Tagged as: , , , , , , , , , ,

Comments are closed.