Jak tanio latać?

Tanie latanie

Pomidorowa kąpiel

Tanie loty do WalencjiHistoria leżącego nad Turią miasta Walencja, sięga starożytności. Na początku była rzymską kolonią, potem dostała się pod arabskie wpływy, a następnie aragońskie. Dziś to hiszpańskie miasto słynie z licznych zabytków, przepięknych plaż, przebogatego życia towarzyskiego i stanowiących dla turystów atrakcję wielu imprez kulturalnych i festynów. Największym obchodzonym w Walencji świętem jest Las Fallas, czyli przypadające 15 marca Święto Ognia. Miasto znane jest również z muzyki klubowej, dlatego tak chętnie odwiedzają Walencję lubujący się w dobrej zabawie.

Tanie loty do Walencji

Walencja jest stolicą prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Słynie ze sportu, w 2011 roku otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Sportu. Jest też ważnym portem handlowym, z którego eksportuje się w świat m.in. cytrusy, rodzynki, oliwę i wino. Najszybciej do niej dotrzemy samolotem. W porcie lotniczym Walencji lądują m.in. tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air. Nie mamy niestety z nimi bezpośrednich połączeń z Polski. Z irlandzkim przewoźnikiem dostaniemy się do Walencji na przykład przez Londyn, Paryż, Rzym, Mediolan i Frankfurt, a z węgierskim m.in. przez Bukareszt, Kijów i Sofię.

Zabytki miasta stu dzwonnic

Na uwagę zasługuje łącząca w sobie romański, gotycki i barokowy styl architektoniczny, pochodząca z XIII w. katedra. Stare podania wskazują świątynię jako miejsce, w którym znajduje się Święty Graal. Na jej tyłach wznosi się barokowy kościół, Basilica de la Virge dels Desamparats. Ze świeckich budowli na uwagę zasługuje wykonana w gotyckim stylu, Giełda Jedwabiu. Poza tym warto też zajrzeć do walenckich muzeów. Na ścianach Muzeum Sztuk Pięknych wiszą dzieła El Greco, Goyi i Velazqueza. Walencja słynie ze stu dzwonnic. Najsłynniejszą jest przylegającą do katedry, gotycka wieża Miguelete z przełomu XIV/XV w. oraz będąca najlepszym przykładem walenckiego baroku, sześcioboczna wieża Santa Katalina z przełomu XVII/XVIII w. Miasto może się również pochwalić zabytkowym Ogrodem Botanicznym z XVI w. i dwoma parkami z XVIII w., Jardins de l’Alameda i Jardins de Monfort.

Okolice Walencji

Spodobają się one najbardziej amatorom pieszych wycieczek po górach i jaskiniach. W czasie górskich wędrówek i eksploracji jaskiń, również takich ze stalaktytami i stalagmitami, zobaczymy także i świetnie zachowane ruiny pięknych rzymskich akweduktów, wykute w skałach ścieżki, podziemne rzeczki, po których można pływać łódkami. Szlaki są świetnie oznakowane, więc trudno byłoby w tym terenie zabłądzić.

Pomidorowe bitwy

Nieopodal Walencji odbywają się w miasteczku Buñol słynne bitwy na pomidory. Co roku w ostatnią środę sierpnia zjeżdżają się z całego świata turystów by oglądać przez dwie godziny obrzucających się tymi owocami uczestników. La Tomatina jest głównym punktem w czasie trwającej cały tydzień fiesty. Tradycja sięga ostatniej środy sierpnia 1945 roku. W tym roku po raz pierwszy za udział trzeba było zapłacić 10 euro i wszystkie bilety zostały sprzedane.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.