Jak tanio latać?

Tanie latanie

Nieziemski Kapsztad

KapsztadZa ziemski raj postrzegane jest miasto RPA, Kapsztad. Niezwykłości dodaje mu malownicze położenie i wprost obezwładniające wszystkie możliwe zmysły widoki. Samo miasto należy do ekskluzywnych i nawet nocą przepełnionym jasnością. Infrastruktura Kapsztadu w części została zmieniona z uwagi na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2010r. Otwarto wówczas luksusowe hotele, pensjonaty, restauracje, galerie sztuki i butiki, a także zbudowano na mieszczący 55 tyś. kibiców stadion.

Nieopodal znajduje się Najpiękniejsza z ulic Kapsztadu – Long Street, zwraca na siebie uwagę przepięknymi, wykonanymi ze stali, ażurowymi balkonami. Cała utrzymana jest w stylu wiktoriańskim. Nie umyka też uwadze wznoszący się XVII-wieczny Zamek Dobrej Nadziei. W twierdzy o kształcie pięcioramiennej gwiazdy mieści się obecnie muzeum militarne i archeologiczne, zobaczyć też można kolekcję holenderskiego malarstwa i mebli kolonijnych. Przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, o godzinie 10 ma tu miejsce ceremonia przekazania kluczy. Z kolei w południe można się przyglądać uroczystej zmianie warty.

Kapsztad najlepiej jest zwiedzać na piechotę, albo do godziny 16 korzystać ze specjalnej kolejki, która po trasie zahacza o większą część najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Bilet w ciągu dnia na nią obowiązuje jeden, więc można wsiadać i wysiadać, ile razy się zechce. Naszą uwagę zwróci na pewno główny deptak, czyli pasaż św. Jerzego, który jest pełen ulicznych artystów. Centrum Kapsztadu to zabytkowy, brukowany plac Greenmarket, któremu też warto poświęcić trochę uwagi. Stoją na nim liczne kramy z rzeźbami, maskami, biżuterią i lokalną sztuką.

Na przedmieściach miasta panuje ogromna bieda, mimo tego dzięki tutejszej przyrodzie, są to jedne z najpiękniejszych miejsc na świecie. Uprawiać tu można wspinaczkę, paralotniarstwo, skydiving, kite-surfing i nurkowanie. Pobliski Ogród Botaniczny jest miejscem na wspaniały piknik. Otaczać nas tu będzie ponad 7 tyś. różnych gatunków roślin. W ogrodzie żyje ponad sto gatunków ptactwa, ssaki, gady, bezkręgowce i żaby. W sezonie letnim w Ogrodzie Zapachu odbywają się serie letnich koncertów południowoafrykańskich artystów i wystawy czasowe.

Symbolem Kapsztadu są tutejsze Góry Stołowe, na które można wjechać kolejką i podziwiać z góry niesamowitą panoramę miasta. Podróż do tej części Afryki nie może się odbyć bez zawitania do jednej z winnic. Jedną z najstarszych jest założona w 1685r. i położona w dość ekskluzywnej podmiejskiej dzielnicy Constantia. Popularnością cieszą się także w Kapsztadzie plaże Clifton, Camps Bay i Llandundo na Riwierze Prowincji Przylądkowej. Wejście do Atlantyku po zmroku grozi bliskim spotkaniem z rekinem.

Czerwiec, lipiec i sierpień to w RPA miesiące deszczowe. Środek sezonu wypada tam, kiedy dokucza nam zima. Nie ma do Kapsztadu z Polski bezpośrednich lotów. Podróż tam jest dwuetapowa, najlepiej tanim lotem do w jednej z większych stolic europejskich, a dalej już rejsowymi liniami.

Kapsztad

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.