Jak tanio latać?

Tanie latanie

Nadchodzi czas karnawału

CopacabanaNajsłynniejszą na cały świat zabawą karnawałową jest ten w Rio de Janeiro w Brazylii. Charakteryzuje go zmysłowa Salsa, którą tańczą ubrani w niezwykle barwne, pełne przepychu, często też i wyuzdane stroje karnawałowe tancerze. Karnawał zaczyna się tu w ostatni piątek przed środą popielcową i trwa przez pięć kolejnych dni i nocy. Każdego roku przyjeżdża w nim uczestniczyć i dobrze się przy tym bawić ponad sto tysięcy turystów z całego świata.

W Europie najsłynniejszy karnawał odbywa się w Wenecji, we Włoszech i jest największą, jaką sobie można wyobrazić uliczną imprezą. W przepięknej scenerii cudnej weneckiej architektury odbywają się codzienne w karnawale na placu przed bazyliką Świętego Marka barwne parady. Towarzyszu im aura tajemniczości, bowiem jej uczestnicy zakrywają swe twarze kolorowymi maskami. Codziennie wybierana jest spośród nich ta najpiękniejsza.

Z kolei we Francji w nadmorskiej Nicei, miasto podczas karnawału tonie wprost w kwiatach i w ich woni. Gerberami, różami, irysami i hiacyntami udekorowana jest cała Nicea i mimo kalendarzowej zimy panuje tu niezwykle wiosenna atmosfera. Najważniejsza podczas nicejskiego karnawału jest przemierzająca główną ulicą parada, w której biorą udział tancerze, muzycy i turyści z całego świata. Przoduje jej oznajmiająca rozpoczęcie zabawy orkiestra strażaków, za którą kroczy pochód grosses tetes, czyli wielkich głów z kartonu m.in. zwierząt, smoków, karykatur polityków i możnych tego świata. Do tradycji parady należy obrzucanie się kwiatami, gałązkami mimozy i płatkami róż.

Prawie trzy tygodnie trwa karnawał na nazywanych Wyspami Szczęśliwymi – Wyspach Kanaryjskich towarzyszy mu radość, jedzenie, picie, wszelkie uciechy, zmysłowe tańce w barwnych skąpych strojach i kolorowe korowody w stolicy Las Palmas. Ogromnym powodzeniem cieszy się tu parada drag queens spośród, których wybierana jest królowa karnawału. Kolejnego dnia przewodzi ona paradzie platform z przebranymi za piratów mieszkańcami. Karnawał kończy się symbolicznym topieniem kukły sardynki. W momencie, kiedy nad jej losem zapłacze tłum, tradycji staje się zadość i rozpoczyna się okres wielkiego postu.

Uczestnictwo w europejskich karnawałach nie należy do niemożliwych, tym bardziej, że kraje te mają z naszym świetne połączenia lotnicze, jakie oferują niskobudżetowe linie lotnicze, oferujące do nich atrakcyjne tanie loty. Z Brazylią niestety nie mamy bezpośredniego połączenia, ale podróż z jednym międzylądowaniem nie przysparza większych problemów. Wynagrodzi je wspaniały zachód słońca na plaży Copacabana.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.