Jak tanio latać?

Tanie latanie

Na wyspie wiecznej wiosny

Wyspa MaderaPołożona na Oceanie Atlantyckim portugalska wyspa Madera jest jednym z najbardziej przez Polaków ulubionym miejscem wypoczynku. Na urlop nadaje się właściwie o każdej porze roku, ponieważ leżąc bliżej Afryki niż Europy ciepło praktycznie serwuje na okrągło, chociaż nie ma też na niej męczących upałów. Dzięki sprzyjającemu klimatowi nawet zimą temperatura powietrza nie spada na niej poniżej 17 stopni. Niedługo zawita z niecierpliwością już wypatrywana wiosna, której to warto w drugim tygodniu kwietnia pojechać właśnie na Maderę, na odbywający się w tym czasie w jej stolicy Funchal, Wiosenny Festiwal Kwiatów.

Od portugalskiej stolicy Lizbony, wyspa położona jest prawie tysiąc kilometrów. Ponieważ nie ma na nią z Polski bezpośrednich lotów rejsowych, a więc o tanich lotach z niskobudżetowymi przewoźnikami zapomnieć możemy, dolecimy na nią albo liniami czarterowymi, albo rejsowymi, ale z międzylądowaniem na którymś z zachodnioeuropejskich lotnisk, albo też zdecydujemy się na nią wyjechać przez biuro podróży. Będąc na miejscu warto wynająć samochód, najlepiej z przewodnikiem i wjechać w jej ciekawe, warte odwiedzenia miejsca. Niewielu wie, że zimę 1930/31 spędził w Funchal sam Józef Piłsudski.

Wyspa Madera słynie ze sprowadzonych na nią z całego świata kwiatów i cudownych krajobrazów. W jej stolicy znajduje się niezwykły ogród botaniczny ze strumykami, wodospadami, gąszczem drzew, krzewów i kwiatów. W takiej scenerii spacery we dwoje są naprawdę przeromantyczne i relaksujące. Całe Funchal oczarowuje opadającymi do oceany ogrodami i pięknymi rezydencjami. Na uwagę zasługuje tutejsza architektura kościelna i muzea: Quinta das Cruzes przedstawiające sztukę dekoracyjną i meble oraz Sztuki Sakralnej, której ekspozycją są wykonane ze złota przedmioty, kolekcja posągów i pochodząca z XVI w. portugalska i flamandzka sztuka. Warto też trochę czasu poświecić XVI-wiecznemu Pałacowi Sao Lourenco, pochodzącym z XVII/XVIII w. fortom Pico i Sao Tiaro, Pałacowym Ogrodom Monte i klasztorowi Santa Clara.

Plaży na Maderze jest niewiele, a te co istnieją są sztuczne i zazwyczaj są ciemne oraz kamieniste. Jeśli zależy nam na piaszczystej plaży znajdziemy ją w Calheta. Spędzający na Maderze swój urlop turyści bardzo często na plażowanie wybierają przy hotelowe baseny. Infrastruktura hotelowa jest na wyspie świetnie przygotowana. Warto wiedzieć decydując się na rezerwację, że południe wyspy przede wszystkim nadają się dla szukających rozrywki, a północ dla osób potrzebujących relaksu. Zwiedzenie samochodem całej Madery zajmuje około pięciu dni. Trekkingowcy znajdą na niej dla siebie doskonałe trasy, bardzo trudne i długie lub też krótkie i proste, najczęściej prowadzące przez oplatające całą wyspę dawne kanały irygacyjne, Lewady.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.