Jak tanio latać?

Tanie latanie

Miasto jak z marzeń

MadrytJeśli marzy się nam jakiś weekendowy wyjazd, a za bardzo nie mamy pomysłu gdzie jechać, warto skorzystać z propozycji odwiedzenia starego hiszpańskiego miasta, będącego do XVI w. stolica tego kraju, Toledo. Miasto leży ok. 70 km na południe od obecnej stolicy Madrytu, z którą z Polski, a konkretnie z Warszawy i Krakowa, mamy świetne bezpośrednie połączenie lotnicze. Jeśli interesują nas połączenia przesiadkowe to najlepsze do hiszpańskiej stolicy oferuje Paryż, Amsterdam, Berlin i Frankfurt. Tanie loty do Madrytu obsługuje m.in. Ryanair, a z Polski LOT.

Dalej do leżącego w zakolu rzeki Tag, urzekającego średniowiecznym urokiem wąskich uliczek i wspaniałych, świadczących o wielowiekowej historii miasta zabytków Toledo, w ponad 30 minut dostaniemy się szybką koleją. Pociągi odjeżdżają z madryckiej stacji Puerta de Atocha. W godzinach rannych kursują średnio co godzinę. Z dworca w Toledo pod stare miasto kursuje autobus. Można też do miasta w 15 minut dojść spacerkiem, wspinając się nań od strony widniejącego nad miastem Alcazaru. Istnieje też drugie wejście, ale pieszo trasa ta zajmuje do pół godziny.

Toledo przez odwiedzających go rzeszy turystów jest ruchliwym i zatłoczonym miastem. Poruszanie się po nim samochodem jest naprawdę trudne. Ze względu na ukształtowanie terenu poruszanie się po mieście rowerem też nie jest najlepszym środkiem lokomocji. Najlepiej jest przemierzać Toledo pieszo, a jeśli nie to komunikacją miejską. Oczywiście najwięcej skorzystamy, jeśli poznawać będziemy miasto z przewodnikiem w ręku. W razie ewentualnego zgubienia się z chęcią i życzliwością przyjdą nam z pomocą mieszkańcy Toledo.

Toledo dla Hiszpanii jest istnym skarbcem pamiątek, zebranych z całego okresu historii kraju. Posiada jeden z najbogatszych zespołów zabytkowych Hiszpanii. Od północy zamykają go trzy bramy, a z trzech pozostałych stron otoczony jest wąwozem rzeki Tag. Sercem miasta są pozostałości pałacu Alkazar, który podczas wojny domowej zniszczony, został odbudowany i jest atrakcją turystyczną.

Najważniejszym sakralnym obiektem jest XIII/XV w. pięcionawowa gotycka katedra, której wnętrze prezentuje przepych i bogactwo. Uwagę przyciągają renesansowe, barokowe i gotyckie dzieła sztuki oraz XVI-wieczne witraże. Podpierające sklepienie 88 kolumn, dzieli wnętrze na nawy. Prawdziwym dziełem sztuki jest chór rzeźbiony w drewnie. Z zabytków Toledo trzeba jeszcze zobaczyć: z końca X w. Meczet Bab al-Mardum, w którym obecnie mieści się kościół Cristo de la Luz; synagogi również obecnie pełniące role kościołów. W Toledo stoi też średniowieczny zamek Castillo de San Servando.

MadrytZ tym zachwycającym miastem, jak z marzeń, związany był artysta malarz, El Greco, który mieszkał w domu Casa del Greco. Największe jego dzieło można podziwiać w kościele Santo Tome. Jeśli lubimy sztukę zajrzyjmy do gromadzącego dawnego pałacu renesansowego arcydzieła światowego malarstwa, Hospital de Tavera.

Z braku nocnego życia, po zmroku Toledo zamiera w nostalgicznej ciszy.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.