Jak tanio latać?

Tanie latanie

Kolumbijska perełka

CartagenaJest nią założone w XVI w. przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Hereida miasto Cartagena de Indias. W swych dziejach przeszło ono niezwykle burzliwą historię. Między innymi wielokrotnie atakowały je francuskie, angielskie i amerykańskie mocarstwa. To piąte co do wielkości miasto Kolumbii było najważniejszym portem hiszpańskiego imperium kolonialnego w Ameryce Południowej i siedzibą hiszpańskiego wicekróla. Składowano tu i pilnie strzeżono najcenniejsze łupy.

Bogactwo Cartageny

Rozwój swój miasto zawdzięcza handlowi złotem i srebrem oraz niestety również niewolnikami. Bogactwo Cartageny było smacznym kąskiem dla rabusi piratów. Niejednokrotnie dobijali oni do portu swoimi galeonami ze złowrogą czarną banderą i terroryzowali mieszkańców. Ich najazdom zapobiegły dopiero budowane od XVI w. stojące tu do dziś kamienne bastiony. Okalające miasto silne fortyfikacje obronne mają wszystkim przypominać o świetności miasta, a sterczące z nich lufy armatnie nadal wypatrują złowrogich statków.

Otoczona potężnymi murami jego starówka jest dobrze zachowana. Zalicza się ją do najpiękniejszego w architekturze kolonialnego zabytku całej Ameryki Południowej. Wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przekraczając jej warowne mury ma się wrażenie cofnięcia do kolonialnej przeszłości, od XVI w. mało co tu się zmieniło. Główną atrakcją jest oczywiście architektura. Oszałamiają i zdumiewają pomalowane najróżniejsze kolory budyneczki z balkonami obwieszonymi kwiatami i uliczki, na których tętni wprost życie. Krajobraz wielobarwnego miasta uzupełniają kolorowo ubrane kreolskie sprzedawczynie owoców. Do końca nie jest widome czy tak się noszą na co dzień, czy robią to dla obieżyświatów.

Turystyka

Turyści bardzo chętnie wchodzą na dawne mury, z których rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na miasto. Najbardziej okazałą fortyfikacją jest usytuowana na wzgórzu Castillo San Felipe de Barajas. Uważany jest on za jeden z siedmiu cudów Kolumbii i jeden z największych obiektów tego kraju. W jej pobliżu znajduje się Pomnik na cześć starych butów. Dwa wielkie trzewiki, do których można wejść postawiono na cześć sonetu poety don Luisa Carlosa Lopeza, w którym jest o nich mowa. Warte uwagi są też tutejsze barokowe kościoły.

Bajecznie położona nad ciepłym morzem Cartagena jest jednym z najpiękniejszych miejsc Ameryki Południowej. Kusi turystów rozchodzącym się zewsząd aromatem tytoniu, kawy, a także klimatem bezustannej fiesty. Zachwyci nas kolorytem i zaskoczy roztańczonymi na jej ulicach, mającymi ogromne zamiłowanie do salsy, Kolumbijczykami. Powinniśmy zaliczyć tu również wypalenie kolumbijskiego cygara. W uwodzicielsko pięknej Cartagenie każdy znajdzie coś dla siebie. Zauroczeni teoretycznym jej poznaniem musimy teraz przejść do praktyki, zarezerwować do Kolumbii bilet lotniczy, wykupić konieczne ubezpieczenie za granicą i na żywo cieszyć swe oczy tym urzekającym miastem, w którym można się zakochać od pierwszego spojrzenia.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.