Jak tanio latać?

Tanie latanie

Jesień z Zorbą

AtenyJesień za pasem, a nam się już tęskni za latem, urlopem i podróżami. Marzymy skrycie by znaleźć się w słonecznych, ciepłych krajach i tam przetrwać, aż do naszej wiosny. Jesień jest świetnym okresem na odwiedzenie na przykład wiecznie pięknych Aten. Linie lotnicze oferują z Polski do greckiej stolicy liczne promocyjne oferty na tanie latanie. Oderwanie się od codzienności i od coraz zimniejszych dni połączone z wypadem do antycznych Aten z pewnością poprawi nasze samopoczucie i naładuje pozytywną energią na następnych kilka tygodni. Cieszyć się w nich będziemy temperaturami około 25 stopni Celsjusza, już sama myśl o tym z pewnością poprawi nam humor jeszcze przed wylotem.

Po wylądowaniu w Atenach otrzymamy w punkcie informacji darmową mapę miasta i metra, a także broszurę z głównymi jego zabytkami. Ateny mają bardzo dobrze rozwiniętą komunikację miejską. Na wszystkie tutejsze środki transportu obowiązuje jeden rodzaj biletów. Jednorazowy za 1 euro ważny jest przez 90 minut. Bardziej się opłaca kupić za 3 euro całodobowy. W mieście funkcjonuje metro, sieć autobusowa, trolejbusowa, kilka linii tramwajowych i linia kolei podmiejskiej. Jeśli nabierzemy ochoty na zwiedzanie okolicy, mając ukończone 21 lat, okazując paszport i prawo jazdy możemy wypożyczyć samochód. Ateny dysponują też rozbudowaną bazą noclegową. Ta w obrębie centrum należy oczywiście do droższych. Coś tańszego można znaleźć na obrzeżach miasta. Po sezonie oczywiście częściej trafiają się atrakcyjne cenowo okazje.

Zwiedzanie o tej porze antycznych zabytków greckiej stolicy będzie należało do czystej przyjemności. Powodem są mniejsze niż w wakacyjnym okresie rzesze turystów, niższe ceny i przyjazna, nie upalna pogoda. Obowiązkowo trzeba zobaczyć Akropol. Nie widząc go, nie można się chwalić pobytem w Atenach. Oprócz starożytnych ruin rozciąga się z niego wspaniały widok na miasto. Mimo, że budowle Akropolu wznoszone były sprzed ponad 2000 lat, nie na wszystkich robią wrażenie kompleksy świątyń i tutejsze zabytki. Najbardziej rozpoznawalnym obiektem Akropolu jest poświęcona patronce miasta Atenie świątynia Partenon, którą się uważa nie tylko za arcydzieło rzeźbiarskiej sztuki, ale i doskonały przykład klasycznej architektury. Zobaczymy tu również zbudowaną w porządku jońskim świątynię Erechtejon, Świątynię Nike, Propyleje, muzyczny teatr Odeon, a na zboczach dwa antyczne teatry, Heroda i Dionizosa.

W Atenach zobaczymy też Agorę, czyli starożytny rynek, dorycką świątynię Hefajstosa, ruiny Forum Rzymskiego, świątynię Zeusa Olimpijskiego i prowadzący do niej łuk Hadriana. Miłośnikom muzeów i galerii poleca się odwiedzenie Narodowego Muzeum Archeologicznego i Galerii Narodowej. Po wyczerpującym zwiedzaniu odetchnąć możemy na plaży, do której dojedziemy nadbrzeżną linią tramwajową lub odwiedzając wspaniałe restauracje i skusić się na kieliszek Metaxy. A jeśli zabraknie nam koncepcji, co dalej robić w mieście z wolnym czasem, warto poradzić się zawsze chętnych do pomocy Ateńczyków.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.