Jak tanio latać?

Tanie latanie

Czy Radom wygryzie Modlin?

Radom SadkówJak się okazuje na problemach Lotniska Modlin może skorzystać będący jeszcze w budowie port lotniczy Radom Sadków. Mimo, że zarząd radomskiego lotniska utrzymuje, iż z tanimi liniami lotniczymi zaczął rozmawiać jeszcze przed awarią pasa startowego w Modlinie to w świetle przedłużających się prac remontowych, a nawet zapowiedzi ich potrwania do końca roku, a może nawet i przyszłego, każdy dedukuje, że na nieszczęściu modlińskiego portu lotniczego, skorzystać może mające być oddany we wrześniu tego roku lotnisko w Radomiu.

Modlin pogrążony coraz bardziej

Za stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego uznano 22 grudnia minionego roku dwa betonowe fragmenty drogi startowej w Modlinie. Powodem zagrożenia było kruszenie się nawierzchni. W świetle tego zakazał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego użytkowania kilometrowej długości pasa. Z tego powodu od dwóch miesięcy tanie linie lotnicze Wizz Air i Ryanair zmuszone są latać nie z Modlina, ale z droższego w obsłudze Lotniska Warszawa Okęcie. Tymczasem w Molinie wzajemnie oskarżają się port lotniczy i generalny wykonawca drogi startowej, firma Erbud. Mimo, że już parę dni od zamknięcia lotniska wykonawcy rozpoczęli w ramach gwarancji naprawę pasa, to ich prowizoryczne łatanie pęknięć żywicą okazało się niewystarczające. Z miesiąca na miesiąc przesuwane są terminy oddania do użytku modlińskiego lotniska. Członek zarządu wykonawcy zapowiedział, że naprawa pasa może potrwać nawet do grudnia. Tymczasem media podają, że podobne problemy wystąpiły też na drodze kołowania.

Radom – sypialnia Warszawy

Na jesień zapowiedziano oddanie do użytku znajdującego się na terenie lotniska wojskowego na Sadkowie, regionalnego portu lotniczego w Radomiu. Dostosowywać go do potrzeb cywilnych rozpoczęto w zeszłym roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem radomskie lotnisko zacznie funkcjonować wcześniej nim oddany będzie po remoncie modliński pas startowy. Nie trudno przewidzieć, że z ogromną ulgą na niego się przeniosą z Warszawy przewoźnicy Wizz Air i Ryanair. Jednak stopień zaawansowania oraz efekty rozmów między zarządem radomskiego lotniska a przewoźnikami, póki co owiane są tajemnicą, nie wiadomo nawet, z którymi przewoźnikami rozmawiano. Od Urzędu Lotnictwa Cywilnego zależy termin uruchomienia cywilnej działalności lotniskowej Radomia. Władze lotniska liczą na pozytywne zakończenie audytu, otrzymania certyfikatu oraz na wpis do rejestru lotnisk. Po otrzymaniu tychże dokumentów rozpoczną się pierwsze operacje lotnicze. Wiadomo już, że pierwsze loty czarterowe z Radomia zaplanowane są już w okresie letnim. Tak więc kłopoty Modlina mogą być przyczyną nieoczekiwanej dla portu lotniczego w Radomiu szansy dobrego wystartowania. Lotnisko Radom jest usytuowane od śródmieścia Warszawy o 100 km, ale atutem jest znakomite połączenie między miastami. Mimo, że Port Lotniczy w Modlinie znajduje się ok. 40 km od centrum stolicy, za trudny dojazd do niej mocno był krytykowany.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.