Jak tanio latać?

Tanie latanie

Chorwacja podnosi ceny

ChorwacjaCo roku coraz więcej turystów odwiedza Chorwację. Największym powodzeniem spośród wszystkich miast tego kraju cieszy się słusznie nazywany Perłą Adriatyku Dubrownik. To założone 1300 lat temu przez greckich uciekinierów z wyspy Epidaurus miasto, dziś jest głównym ośrodkiem turystycznym malowniczej Dalmacji i podobnie jak Wenecja, tak też i Dubrownik żyje głównie z turystyki.

Drożej niż przed rokiem

Powodzenie, jakie ma wśród turystów również z Polski Dubrownik przekłada się na podniesienie w nim cen. Na jego popularności postanowiły zarobić władze miasta, które zadecydowały o wprowadzeniu dodatkowych opłat za wjazd do historycznego centrum miasta autobusów turystycznych, a także o podwyżkach za oferowane usługi. 4 stycznia br Urząd Miejski Dubrownika zakomunikował o wejściu w życie decyzji o wprowadzeniu opłat za korzystanie z dróg miejskich. Opłaty te mają na celu zwiększenie dochodów mieszkańców miasta, jak również wprowadzenie porządku na drogach. W świetle decyzji władz Dubrownika, poruszające się po ulicach Starego Miasta autobusy turystyczne będą musiały uiścić opłatę w wysokości 100 euro, ale nie kierowcy autobusów będą tę opłatę uiszczać, a biura podróży. Z uwagi na nadmierne zużycie dróg, chodników, parków, zabytkowej części miasta i plaż, władze miasta nie wykluczają w 2014 roku pójść w górę cen nawet dwukrotnie.

Piękna i bogata Chorwacja

Przeprowadzone przez Wspólnotę ds. Turystyki Miasta Dubrownika badania wykazały, że przybywających do miasta każdego roku milion pasażerów statków wycieczkowych, zostawia w Chorwacji ok. 40 mln euro. Zakwaterowanych z nich ok. 700 tys. gości w hotelach i prywatnych kwaterach pozostawia w tym kraju aż 420 mln euro. Kwota ta zapewnia pracę większej liczbie osób. Minusem popularności Chorwacji i Dubrownika są bardziej eksploatowane drogi oraz chodniki, stąd władze Dubrownika podjęły taką decyzję.

Recepta na podwyżkę

W związku z decyzją władz Dubrownika zorganizowane wycieczki do Chorwacji, powiązane zazwyczaj ze zwiedzaniem tego niezwykłego miasta, pójdą w górę. Na szczęście by poznać historyczny Dubrownik, wcale nie musimy się telepać przez wiele godzin autobusami. Z racji na nasze uwielbienie do tego chorwackiego miasta możemy liczyć z Polski na tanie loty do niego. Port lotniczy Dubrownik oddalony jest od centrum o 20 km. Z Lotniska Gdańsk, Kraków, Warszawa i Poznań odbywa na niego sezonowe rejsy przewoźnik EuroLOT; z Gdańska i Warszawy kursują też Polskie Linie Lotnicze LOT; z warszawskiego lotniska rejsy odbywają również tanie linie lotnicze Norwegian. Poza tym Lotnisko Dubrownik obsługuje z portów lotniczych w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu i Warszawie polski czarterowy przewoźnik Enter Air.

Perły Dubrownika

Opasana zachowanymi w prawie idealnym stanie pochodzącymi z XIII/XVI w. kamiennymi murami historyczna część miasta wpisana jest na listę UNESCO. Dosłownie wszystko co one otaczają zasługuje na uwagę i podziw. Warto też wybrać się stąd promem na przeuroczą wyspę Lokum.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.