Jak tanio latać?

Tanie latanie

Atrakcyjny turystycznie Zadar i Split

ZadarChorwackie miasto Zadar jest pięknym portem. Można z niego odbyć ciekawą wycieczkę na archipelag Kornati, którego główną atrakcją jest Park Przyrodniczy Telascica i Park Narodowy Kornati. Niedaleko portu istnieje możliwość uprawiania wspinaczki w Parku Narodowym Palenica. Samo miasto Zadar jest fantastycznym i ciekawym zakątkiem, będący od XIX wieku turystycznym celem podróżników z całego świata.

Warto w nim poświecić czas na obejrzenie mnóstwa atrakcyjnych miejsc i pamiątek, pozostałych po zamieszkujących go mieszkańcach na wiele lat przed narodzeniem Chrystusa. Niestety wiele zabytków uległo zniszczeniu podczas wojen bałkańskich, kiedy miasto było bombardowane. Koniecznie należy zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, skupiającego eksponaty ze starożytnych czasów i ze średniowiecza. Poza tym godne uwagi są ruiny budowli rzymskich, rzymskie forum, pałace barokowe, klasztory: Franciszkanów i św. Michała, gotycki kościół św. Tomy, przedromański kościół św. Donata, kościół św. Szymona i znajdujący się w nim srebrny sarkofag, renesansowa loggia, budynek straży miejskiej i jego wieża zegarowa, brama Porta Terraferma, XVIII-wieczny arsenał oraz ratusz. Z cudem graniczy znalezienie wolnego miejsca parkingowego w okolicy zabytkowej starówki Zadaru. Atrakcją w przystani promowej miasta są przy prowadzących do morza szerokich schodach, wbudowane nadbrzeże organy, które pod wpływem ruchu fal wydają dźwięki. Najbardziej ciekawe są one przy mocno wzburzonym morzu.

Wielu uważa Zadar za bardziej klimatyczne miasto od popularnej stolicy Dalmacji Splitu, która mimo, że jest dość ciasnym miastem, jest również turystycznie atrakcyjne i ciekawe. Najważniejszymi zabytkami Splitu są Pałac Dioklecjana, brama pałacowa Porta Aurea, mauzoleum Dioklecjana, perystyl, westybul, pozostałości akweduktu, katedra św. Duji, kościół św. Franciszka oraz inne zabytkowe kościoły znajdujące się poza murami pałacu. W Splicie są ciekawe muzea dla koneserów, m.in. archeologiczne, etnograficzne, historii morskiej, skarbiec katedry i przyrodnicze. W okolicy Splitu, na terenie przepięknego Narodowego Parku Rzeki Krka znajdują się wspaniałe wodospady Krka, będące wodnymi kaskadami, które oddziela 17 naturalnych barier.

ZadarTym, co łączy oba miasta jest krystalicznie czysta i przejrzysta woda Adriatyku, która przyciąga plażowiczów i amatorów sportów wodnych. W świetle promieni słonecznych przy brzegu nabiera turkusowego kolorytu. W sezonie temperatura morza dochodzi tu do 29 stopni. Niestety, większość plaż jest kamienista, jedynie w małych zatokach można odnaleźć drobno kamieniste, żwirowe lub z piaskiem. Usypane przez człowieka piaszczyste plaże znajdują się także przy niektórych hotelach.

Do Chorwacji wielu jeździ samochodem. Jednak najszybciej korzystać z uroków tego przepięknego kraju będziemy wykorzystując do transportu samolot. Tanie loty do Zadaru, czy Splitu wykonują z Polski niemieckie linie lotnicze Lufthansa.

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.