Jak tanio latać?

Tanie latanie

A zima tuż tuż

AlpyNa zimowy urlop i narciarskie białe szaleństwa, oczywiście najlepsze są austriackie Alpy, które o każdej innej porze roku przyciągają amatorów wspinaczki. Do serca Alp, Tyrolu, zjeżdżają z Europy i całego świata miłośnicy narciarstwa. Kto raz zakosztował szusowania po tutejszych stokach, nie musi być w ogóle namawiany do powrotu na nie. I nie ma w tym nic dziwnego! Infrastruktura w Austrii jest dla nich wręcz perfekcyjnie przygotowana. W dużej mierze powodem dbałości o to jest fakt, że narciarstwo w Austrii traktowane jest jako sport narodowy.

W całej Austrii do dyspozycji wszystkich jest około 100 schronisk młodzieżowych. Kto był ten wie, że osoby nie posiadające międzynarodowej legitymacji PTSM, są zobowiązane do nabycia karty gościa z jednym stemplem. Sześć wykupionych pieczątek czyni kartę legitymacją. W Alpach działają schroniska młodzieżowe. W kurortach narciarskich, jeśli nie ma takiego schroniska, można znaleźć tanie noclegi w zbiorowych salach. W Touristenlager lub Massenlager zazwyczaj noclegi z góry zarezerwowane są dla grup wycieczkowych. W alpejskich wioskach turyści schronienie znajdą w gościnnych pensjonatach, serwujących wspaniałe domowe smakołyki. Będąc na wędrownym szlaku oprócz wspaniałych krajobrazów warto zobaczyć lodowe jaskinie w Werfen i Dachstein.

Prowincja austriacka jest prawdziwie sielsko-anielska. Prowadzący tu gospodarstwa agroturystyczne zachwycą życzliwością i niespiesznością. Obcując z nimi ma się wrażenie jakby świat stanął w miejscu. Austriacy są zupełnie inni pod tym względem od swoich niemieckich sąsiadów, dość sztywnych i pedantycznych. Taki obraz do Austriaków w ogóle nie pasuje.

W Austrii kilka miejsc pełni rolę centrów artystycznych. O Wiedniu mawia się, że jest miastem tego od walców, czyli Johanna Straussa. Głównymi punktami zwiedzania jest w stolicy Austrii katedra św. Stefana, XIX-wieczny Kościół Wotywny, piękne barokowe pałace: Hofburg i Schönbrunn, Wiedeńska Opera, Muzeum Historii Naturalnej i Historii Sztuk Pięknych, Ratusz, Belweder i gmach Austriackiego Parlamentu. Z kolei Salzburg w całości należy do urodzonego w nim Wolfganga Amadeusza Mozarta, którego postać jest tu na każdym kroku upamiętniona. Posąg wybitnego kompozytora stoi na Placu Mozarta. Jego imieniem nazwana jest tutejsza Akademia Muzyczna. Turystyczną atrakcją jest wizyta w domu, w którym się Mozart urodził. Nawet wymyślone w Salzburgu w 1890 r., a do dziś produkowane czekoladki noszą nazwę Mozartkugel i zostały słynne są na cały świat. Warto też zwiedzić wznoszącą się ponad starym miastem, a stojąca na wzgórzu, gotycką Twierdzę Hohensalzburg, będącą jednym z największych zamków Europy. Uwagę należy też poświęcić katedrze salzburskiej, zamkowi Mirabell, ogrodom z wodotryskami i zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Salzburskie. Austria ma kilka lotnisk międzynarodowych. Na przykład w Wiedniu z Warszawy znajdziemy się w niecałe półtorej godziny. Tanie loty na tej trasie wykonują linie lotnicze Austrian Airlines.

Alpy

Posted under: Uncategorized

Comments are closed.